workrave 1.8.2 - en to sv translation catalogue (209 entries)

en: Orientation
sv: Orientering

en: The orientation of the tray.
sv: Lådans orientering.

en: Credits
sv: Tack till

en: _Written by
sv: _Skrivet av

en: _Documented by
sv: _Dokumenterat av

en: _Translated by
sv: _Översatt av

note: Add the credits button
en: _Credits
sv: _Tack till

en: About %s
sv: Om %s

en: Lock
sv: Lås

en: Shut down
sv: Stäng ner

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Postpone
sv: Flytta fram

en: Daily limit
sv: Daglig gräns

en: You have reached your daily limit. Please stop working
    behind the computer. If your working day is not over yet,
    find something else to do, such as reviewing a document.
sv: Du har nått din dagliga gräns. Sluta arbeta med datorn.
    Om din arbetsdag ännu inte är över, hitta på något
    annat att göra, såsom granska ett dokument.

en: I could not initialize Bonobo
sv: Jag kunde inte initiera Bonobo

note: FIXME: duplicate
en: Micro-break
sv: Mikropaus

en: Rest break
sv: Vilopaus

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Wait
sv: Vänta

note: Mode menu item
en: _Mode
sv: _Läge

en: _Network
sv: _Nätverk

en: _Connect
sv: _Anslut

en: _Disconnect
sv: _Koppla ned

en: _Reconnect
sv: _Återanslut

en: Show _log
sv: Visa _logg

en: _Rest break
sv: _Vilopaus

en: Exercises
sv: Övningar

en: Statistics
sv: Statistik

en: About...
sv: Om...

en: Preferences
sv: Inställningar

en: _Suspended
sv: _Viloläge

en: Q_uiet
sv: _Tyst

en: This program assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI).
sv: Detta program hjälper till att förebygga och återhämta sig från musarm (RSI).

en: Please relax for a few seconds
sv: Slappna av i ett par sekunder

en: Next rest break in %s
sv: Nästa vilopaus om %s

en: Rest break %s overdue
sv: Tidspunkt för vilopaus har överskridits med %s minuter

en: Daily limit in %s
sv: Daglig gräns på %s

en: Daily limit %s overdue
sv: Daglig gräns överskriden med %s

en: General
sv: Allmänt

en: Status Window
sv: Statusfönster

en: Applet
sv: Panelprogram

note: Notebook
en: Timers
sv: Tidtagare

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Network
sv: Nätverk

en: No sounds
sv: Inga ljud

en: Play sounds using sound card
sv: Spela upp ljud med ljudkort

en: Play sounds using built-in speaker
sv: Spela upp ljud med den inbyggda högtalaren

en: No blocking
sv: Ingen blockering

en: Block input
sv: Blockera tangentbord/mus

en: Block input and screen
sv: Blockera tangentbord/mus och skärm

note: Options
en: Options
sv: Alternativ

note: panel->add(*start_in_tray_cb);
en: Sound:
sv: Ljud:

en: Block mode:
sv: Blockeringsläge:

en: Time for a micro-break?
sv: Dags för en mikropaus?

en: You need a rest break...
sv: Du behöver ta en vilopaus...

en: You should stop for today...
sv: Du bör sluta för idag...

en: Break in %s
sv: Paus om %s

en: Disappears in %s
sv: Försvinner om %s

en: Silent in %s
sv: Tyst om %s

en: Rest break for %s
sv: Vilopaus för %s

en: This is your rest break. Make sure you stand up and
    walk away from your computer on a regular basis. Just
    walk around for a few minutes, stretch, and relax.
sv: Detta är din vilopaus. Se till att du ställer dig upp och går
    bort från din dator på en regelbunden basis. Gå bara
    runt i några minuter, stretcha och slappna av.

en: Place timers next to each other
sv: Placera tiderna bredvid varandra

en: Place micro-break and rest break in one spot
sv: Placera mikropauser och vilopauser på samma ställe

en: Place rest break and daily limit in one spot
sv: Placera vilopaus och daglig gräns på samma ställe

en: Place all timers in one spot
sv: Placera alla pauser på samma ställe

en: Hide
sv: Dölj

en: Show
sv: Visa

en: Show only when this timer is first due
sv: Visa endast första gången perioden går ut

en: Show status window
sv: Visa statusfönster

en: The status window stays always on top of other windows
sv: Statusfönstret är alltid överst

en: Applet enabled
sv: Panelprogram aktiverat

en: Display
sv: Visa

en: Placement:
sv: Placering:

en: Cycle time:
sv: Tidscykler:

note: Layout
en: Micro-break:
sv: Mikropaus:

en: Rest break:
sv: Vilopaus:

en: Daily limit:
sv: Daglig gräns:

note: Enabled/Disabled checkbox
en: Enable timer
sv: Aktivera tidtagare

note: Prelude frame
en: Break prompting
sv: Pausuppmaningar

en: Prompt before breaking
sv: Uppmaning före pauser

en: Maximum number of prompts:
sv: Maximalt antal uppmaningar:

en: Show 'Postpone' and 'Skip' button
sv: Visa knappar för "Flytta fram" och "Hoppa över"

en: Suspend timer when inactive
sv: Suspendera tidtagare vid inaktivitet

en: Regard micro-breaks as activity
sv: Anse mikropaus vara en aktivitet

en: Number of exercises:
sv: Antal övningar:

en: Time before end:
sv: Tid före slut:

en: Time between breaks:
sv: Tid mellan pauser:

en: Break duration:
sv: Längd på paus:

en: Postpone time:
sv: Flytta fram tid:

en: _About...
sv: _Om...

en: _Connect...
sv: _Anslut...

en: _Exercises
sv: _Övningar

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Quiet
sv: _Tyst

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Restbreak
sv: _Vilopaus

en: _Show Log...
sv: _Visa logg...

en: _Statistics
sv: _Statistik

en: Workrave Applet
sv: Workrave-panelprogram

en: Exercises player
sv: Övningar

en: Resume
sv: Fortsätt

en: Pause
sv: Paus

en: Network connect
sv: Nätverksanslutning

en: Enter the host name and port number of a computer
    in the network you wish to connect to.
sv: Ange värdnamnet och portnummer till en dator på nätverket
    som du önskar att ansluta till.

en: Host name:
sv: Värdnamn:

en: Network log
sv: Nätverkslogg

en: Enable networking
sv: Aktivera nätverk

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Server settings
sv: Serverinställningar

en: Server port:
sv: Serverport:

en: Reconnect attempts:
sv: Återanslutningsförsök:

en: Reconnect interval:
sv: Återanslutningsintervall:

en: Advanced
sv: Avancerat

en: The following list specifies the hosts that Workrave connects to on
    start-up. Click the host name or port number to edit.
sv: Följande lista anger de värdar som Workrave ansluter till vid uppstart.
    Klicka på värdnamnet eller portnumret för att redigera.

en: Host name
sv: Värdnamn

en: Hosts
sv: Värdar

en: Browse history
sv: Bläddra i historik

en: Date:
sv: Datum:

en: Breaks
sv: Pauser

en: Break prompts
sv: Uppmanade pauser

en: The number of times you were prompted to break, excluding repeated prompts for the same break
sv: Antalet gånger du blev uppmanad att ta en paus, undantaget upprepade uppmaningar för samma paus

en: Repeated prompts
sv: Upprepade uppmaningar

en: The number of times you were repeatedly prompted to break
sv: Antalet gånger du blev upprepningsvis uppmanad att ta en paus

en: Prompted breaks taken
sv: Uppmanade pauser tagna

en: The number of times you took a break when being prompted
sv: Antalet gånger du tog en paus när du blev uppmanad

en: Natural breaks taken
sv: Naturliga pauser tagna

en: The number of times you took a break without being prompted
sv: Antalet gånger du tog en paus utan att bli uppmanad

en: Breaks skipped
sv: Överhoppade pauser

en: The number of breaks you skipped
sv: Antalet pauser du har hoppat över

en: Breaks postponed
sv: Framflyttade pauser

en: The number of breaks you postponed
sv: Antalet pauser du har flyttat fram

en: Overdue time
sv: Överskriden tid

en: The total time this break was overdue
sv: Den totala tiden som denna paus var fördröjd

en: Daily usage
sv: Daglig användning

en: The total computer usage
sv: Total användning av datorn

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Mouse usage:
sv: Musanvändning:

en: The total time you were using the mouse
sv: Den totala tiden du har använt musen

en: Mouse movement:
sv: Musrörelser:

en: The total on-screen mouse movement
sv: De totala musrörelserna på skärmen

en: Effective mouse movement:
sv: Effektiva musrörelser:

en: The total mouse movement you would have had if you moved your mouse in straight lines between clicks
sv: De totala musrörelserna du skulle haft om du har rört musen i en rak linje mellan olika klick

en: Mouse button clicks:
sv: Klick på musknappar:

en: The total number of mouse button clicks
sv: Totalt antal musknappsklick

en: Keystrokes:
sv: Tangenttryckningar:

en: The total number of keys pressed
sv: Totalt antal tangenter tryckta

en: %s, from %s to %s
sv: %s, från %s till %s

en: %s%d:%02d:%02d hours
sv: %s%d:%02d:%02d timmar

en: %s%d:%02d minutes
sv: %s%d:%02d minuter

en: %s%d seconds
sv: %s%d sekunder

en: Reconnecting to %s:%d.
sv: Återansluter till %s:%d.

en: Cannot resolve my own hostname. Deactivating distribution.
sv: Kan inte slå upp mitt egna värdnamn. Inaktiverar distribution.

note: We did not succeed in starting the server. Arghh.
en: Could not enable network operation.
sv: Kunde inte aktivera nätverksfunktionen.

en: Disabling network operation.
sv: Inaktiverar nätverksfunktion.

en: Connecting to %s:%d.
sv: Ansluter till %s:%d.

en: Removing client %s:%d.
sv: Tar bort klient %s:%d.

note: Closing direct connection.
en: Disconnecting %s:%d.
sv: Kopplar ner %s:%d.

note: It's a remote client. mark it master.
en: Client %s:%d is now master.
sv: Klient %s:%d är nu master.

note: Its ME!
en: I'm now master.
sv: Jag är nu master.

en: Client %s:%d saying hello.
sv: Klient %s:%d säger hej.

note: Duplicate client. inform client that it's bogus and close.
en: Client %s:%d is duplicate.
sv: Klient %s:%d är en dubblett.

note: Incorrect password.
en: Client %s:%d access denied.
sv: Klient %s:%d åtkomst nekas.

en: Client %s:%d signed off.
sv: Klient %s:%d loggade av.

en: Client %s:%d is welcoming us.
sv: Klient %s:%d välkomnar oss.

en: Requesting master status from %s:%d.
sv: Begär masterstatus från %s:%d.

en: Client timeout from %s:%d.
sv: Timeout för klient från %s:%d.

en: Rejecting master request from client %s:%d.
sv: Avvisar begäran om master från klient %s: %d.

en: Acknowledging master request from client %s:%d.
sv: Bekräftar begäran om master från klient %s: %d.

en: Non-master client %s:%d rejected master request.
sv: Icke-master-klient %s:%d avvisade begäran om master.

en: Client %s:%d rejected master request, delaying.
sv: Klient %s:%d avvisade begäran om master, fördröjer.

note: gint count =
en: Client %s is now the new master.
sv: Klient %s är nu ny master.

en: Network operation started.
sv: Nätverksfunktion startad.

en: Accepted new client.
sv: Accepterade ny klient.

en: Client %s:%d read error, closing.
sv: Klient %s:%d läsfel, stänger.

en: Client %s:%d closed connection.
sv: Klient %s:%d stängde anslutning.

en: Client %s:%d connected.
sv: Klient %s:%d ansluten.

en: Could not connect to client %s:%d.
sv: Kunde inte ansluta till klient %s: %d.

en: Backward shoulder stretch
sv: Sträck ut skuldrorna bakåt

en: Cover your eyes with your palms in such way that you can still open your eyelids. Now open your eyes and look into the darkness of your palms. This exercise gives better relief to your eyes compared to simply closing them.
sv: Täck för dina ögon med dina handflator på så sätt att du fortfarande kan öppna dina ögonlock. Öppna nu ögonen och se in i mörkret i handflatorna. Denna övning ger bättre avlastning för ögonen jämfört med att bara stänga dem.

en: Finger stretch
sv: Sträck ut fingrarna

en: Fist roll
sv: Vrid handen

en: Interlace your fingers behind your back. Then turn your elbows gently inward, while straightening your arms. Hold this position for 5 to 15 seconds, and repeat this exercise twice.
sv: Fläta fingrarna bakom ryggen. Vrid dina armbågar försiktigt innåt, samtidigt som du sträcker på armarna. Håll kvar i denna position mellan 5 och 15 sekunder, och upprepa denna övning två gånger.

en: Keep one arm horizontally stretched in front of your chest. Push this arm with your other arm towards you until you feel a mild tension in your shoulder. Hold this position briefly, and repeat the exercise for your other arm.
sv: Sträck ut en arm horisonellt framför bröstkorgen. Tryck denna arm med din andra arm mot dig tills du känner en lätt sträckning i skuldran. Håll kvar i denna position en kort stund och upprepa övningen för din andra arm.

en: Look at the upper left corner of the outside border of your monitor. Follow the border slowly to the upper right corner. Continue to the next corner, until you got around it two times. Then, reverse the exercise.
sv: Se på översta vänstra hörnet på den yttersta kanten på din skärm. Följ kanten långsamt med ögonen till det övre högra hörnet. Fortsätt till nästa hörna tills du har gått runt två gånger. Upprepa övningen fast det motsatta hållet.

en: Look for the furthest point you can see behind your monitor. Focus your eyes on the remote point. Then focus on your monitor border. Repeat it. If you can't look very far from your monitor, face another direction with a longer view. Then switch your focus between a distant object and a pen held at the same distance from your eyes as your monitor.
sv: Se på den punkt som är längst bort bakom din skärm. Fokusera dina ögon på punkten. Fokusera sedan på kanten av din skärm. Upprepa det. Om du inte kan se speciellt långt bakom din skärm, vänd dig mot en annan riktning med längre utsikt. Byt fokus mellan en objekt långt bort och en penna som hålls på samma avstånd från dina ögon som din skärm.

en: Look into the darkness
sv: Se in i mörkret

en: Move the eyes
sv: Rör på ögonen

en: Move the shoulders
sv: Rör på skuldrorna

en: Move the shoulders up and down
sv: Rör på skuldrorna upp och ner

en: Neck tilt stretch
sv: Utsträckning av nacken

en: Put your hands on the armrests of your chair when you are sitting down and press your body up until your arms are straight. Try to move your head even further by lowering your shoulders. Slowly move back into your chair.
sv: Ta tag i armstöden på din stol när du sitter ner och tryck din kropp uppåt tills dina armar är raka. Försök att flytta ditt huvud längre genom att sänka skuldrorna. Rör dig sakta tillbaka till stolen.

en: Put your underarm on a table and make a fist. Roll your fist away from your body untill it rests on your nuckles. Keep it for 2 seconds and roll it back. Repeat this 5 times for each hand. If the muscle is stretched to much, let your fingers rest on the table while rolling.
sv: Lägg din underarm på ett bord och knyt handen. Vrid dina hand bort från kroppen tills den vilar på dina knogar. Håll den där i 2 sekunder och vrid den tillbaka. Upprepa denna övning 5 gånger för varje hand. Om muskeln sträcks ut för mycket, låt din fingrar vila på bordet under tiden du vrider.

en: Separate and stretch your fingers until a mild tension is felt, and hold this for 10 seconds. Relax, then bend your fingers at the knuckles, and hold again for 10 seconds. Repeat this exercise once more.
sv: Sträck ut och räta på fingrarna tills du märker en lätt sträckning. Håll kvar i 10 sekunder. Slappna av och knyt fingrarna och håll kvar i 10 sekunder. Upprepa övningen en gång till.

en: Shoulder-arm stretch
sv: Utsträckning av skuldror och armar

en: Spin your right arm slowly round like a plane propeller beside your body. Do this 4 times forwards, 4 times backwards and relax for a few seconds. Repeat with the left arm.
sv: Pendla din högra arm långsamt runt som en flygplanspropeller. Gör detta 4 gånger framåt, 4 gånger bakåt och slappna av ett par sekunder. Upprepa med vänstra armen.

en: Start with your head in a comfortable straight position. Then, slowly tilt your head to your right shoulder to gently stretch the muscles on the left side of your neck. Hold this position for 5 seconds. Then, tilt your head to the left side to stretch your other side. Do this twice for each side.
sv: Se rakt fram och hitta en behaglig position med huvudet. Lägg sedan högra örat mot högra skuldran så att du försiktigt sträcker musklerna på vänstra sidan av nacken. Håll kvar i 5 sekunder. Upprepa hela övningen med vänster öra mot vänster skuldra. Upprepa båda övningarna 2 gånger till på varje sida.

en: Train focusing the eyes
sv: Träna fokusering med ögonen

en: Turn your head
sv: Vrid på huvudet

en: Turn your head left and keep it there for 2 seconds. Then turn your head right and keep it there for 2 seconds.
sv: Vrid på huvudet åt vänster och håll det kvar där i 2 sekunder. Vrid sedan ditt huvud åt höger och håll det där i 2 sekunder.

en: Break ignored
sv: Paus ignorerad

en: Break prompt
sv: Pausuppmaning

en: Exercise ended
sv: Övning avslutad

en: Exercises ended
sv: Övningar avslutade

en: Micro-break ended
sv: Mikropaus avslutad

en: Micro-break started
sv: Mikropaus påbörjad

en: Rest break ended
sv: Vilopaus avslutad

en: Rest break started
sv: Vilopaus påbörjad
