workrave - en to ro translation catalogue (223 entries)

en: Reconnecting to %s:%d.
ro: Reconectare la %s:%d.

en: Cannot resolve my own hostname. Deactivating distribution.
ro: Nu se poate determina numele gazdei proprii. Se dezactivează distribuția.

note: We did not succeed in starting the server. Arghh.
en: Could not enable network operation.
ro: Nu se poate activa lucrul în rețea.

en: Disabling network operation.
ro: Se dezactivează lucrul în rețea.

en: Connecting to %s:%d.
ro: Conectare la %s:%d.

en: Removing client %s:%d.
ro: Se elimină clientul %s:%d.

note: Closing direct connection.
en: Disconnecting %s:%d.
ro: Se deconectează %s:%d.

note: It's a remote client. mark it master.
en: Client %s:%d is now master.
ro: Clientul %s:%d este acum clientul principal.

note: Its ME!
en: I'm now master.
ro: Acum sunt clientul principal.

en: Client %s:%d saying hello.
ro: Clientul %s:%d salută.

note: Duplicate client. inform client that it's bogus and close.
en: Client %s:%d is duplicate.
ro: Clientul %s:%d este duplicat.

note: Incorrect password.
en: Client %s:%d access denied.
ro: Acces interzis pentru clientul %s:%d.

en: Client %s:%d signed off.
ro: Clientul %s:%d s-a deconectat.

en: Client %s:%d is welcoming us.
ro: Clientul %s:%d ne întâmpină.

en: Requesting master status from %s:%d.
ro: Se cere statutul de client principal de la %s:%d.

en: Client timeout from %s:%d.
ro: Timpul de așteptare după clientul %s:%d a expirat.

en: Rejecting master request from client %s:%d.
ro: Se respinge cererea de a deveni client principal clientului %s:%d.

en: Acknowledging master request from client %s:%d.
ro: Se acceptă cererea de a deveni client principal clientului %s:%d.

en: Non-master client %s:%d rejected master request.
ro: S-a respins cererea de a deveni client principal clientului %s:%d.

en: Client %s:%d rejected master request, delaying.
ro: Clientul %s:%d a respins cererea de client principal, se amână.

note: gint count =
en: Client %s is now the new master.
ro: Clientul %s e acum clientul principal.

en: Network operation started.
ro: S-a pornit lucrul în rețea.

en: Accepted new client.
ro: S-a acceptat un client nou.

en: Client %s:%d read error, closing.
ro: Eroare de citire de la clientul %s:%d, închidere.

en: Client %s:%d closed connection.
ro: Clientul %s:%d a închis conexiunea.

en: Client %s:%d connected.
ro: Clientul %s:%d s-a conectat.

en: Could not connect to client %s:%d.
ro: Nu se poate efectua conexiunea cu clientul %s:%d.

en: Break ignored
ro: Pauză ignorată

en: Break prompt
ro: Pauză sugerată

en: Daily limit
ro: Limită zilnică

en: Exercise change
ro: Schimbare de exercițiu

en: Exercise ended
ro: Exercițiul s-a încheiat

en: Exercises ended
ro: Exercițiile s-au încheiat

en: Micro-break ended
ro: Micropauza s-a încheiat

en: Micro-break started
ro: Micropauza a început

en: Rest break ended
ro: Pauza de odihnă s-a încheiat

en: Rest break started
ro: Pauza de odihnă a început

en: Custom
ro: Particularizat

en: %s%d:%02d:%02d hours
ro: %s%d:%02d:%02d ore

en: %s%d:%02d minutes
ro: %s%d:%02d minute

en: %s%d seconds
ro: %s%d secunde

en: Lock
ro: Blochează

en: Shut down
ro: Închidere

en: Skip
ro: Sari peste

en: Postpone
ro: Amână

en: You have reached your daily limit. Please stop working
    behind the computer. If your working day is not over yet,
    find something else to do, such as reviewing a document.
ro: Ați atins limita dumneavoastră zilnică.
    Ar trebui să încetați lucrul pe calculator.
    Dacă ziua de lucru nu s-a încheiat încă, găsiți altceva de făcut, cum ar fi revizuirea unui document.

note: FIXME: duplicate
en: Micro-break
ro: Micropauză

en: Rest break
ro: Pauză de odihnă

en: _Rest break
ro: _Pauză de odihnă

en: _Mode
ro: _Mod

en: _Suspended
ro: _Suspendat

en: Q_uiet
ro: _Silențios

note: Networking menu
en: _Network
ro: _Rețea

en: _Connect
ro: _Conectare

en: _Disconnect
ro: _Deconectare

en: _Reconnect
ro: _Reconectare

en: Show _log
ro: Arată jurna_lul

en: Exercises
ro: Exerciții

en: Statistics
ro: Statistici

en: This program assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI).
ro: Acest program vă asistă la prevenirea Repetitive Strain Injury (RSI).

en: Please relax for a few seconds
ro: Relaxați-vă pentru câteva secunde

en: Next rest break in %s
ro: Următoarea pauză de odihnă în %s

en: Rest break %s overdue
ro: Pauză de odihnă amânată cu %s

en: Daily limit in %s
ro: Limita zilnică în %s

en: Daily limit %s overdue
ro: Limita zilnică amânată cu %s

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Sounds
ro: Sunete

en: Status Window
ro: Fereastra de stare

note: Notebook
en: Timers
ro: Cronometre

en: User interface
ro: Interfața cu utilizatorul

en: Network
ro: Rețea

en: No blocking
ro: Fără blocare

en: Block input
ro: Blochează dispozitivele de intrare

en: Block input and screen
ro: Blochează dispozitivele de intrare și ecranul

note: Options
en: Options
ro: Opțiuni

en: Block mode:
ro: Mod de blocare:

en: System default
ro: Definit de sistem

en: (font not available)
ro: (font indisponibil)

en: Language:
ro: Limbă:

en: Start Workrave on Windows startup
ro: Pornește Workrave odată cu Windows

note: Options
en: Sound Options
ro: Opțiuni legate de sunet

en: No sounds
ro: Fără sunete

en: Play sounds using sound card
ro: Redă sunetele folosind placa de sunet

en: Play sounds using built-in speaker
ro: Redă sunetele folosind difuzorul integrat

en: Volume:
ro: Volum:

en: Sound:
ro: Sunet:

note: Sound themes
en: Sound Events
ro: Evenimente sonore

en: Sound Theme:
ro: Tema sunetelor:

en: Play
ro: Redare

en: Event
ro: Eveniment

en: Choose a sound
ro: Alegeți un sunet

en: Wavefiles
ro: Fișiere wav

en: Time for a micro-break?
ro: E timpul pentru o micropauză?

en: You need a rest break...
ro: Aveți nevoie de o pauză de odihnă...

en: You should stop for today...
ro: Ar trebui să încheiați pe ziua de azi...

en: Break in %s
ro: Pauză în %s

en: Disappears in %s
ro: Dispare în %s

en: Silent in %s
ro: Silețions în %s

en: Rest break for %s
ro: Pauză de odihnă pentru %s

en: This is your rest break. Make sure you stand up and
    walk away from your computer on a regular basis. Just
    walk around for a few minutes, stretch, and relax.
ro: Aceasta e pauza dumneavoastră de odihnă.
    Ridicați-vă în picioare și îndepărtați-vă de calculator.
    Pur și simplu plimbați-vă câteva minute, întindeți-vă mâinile, picioarele și gâtul; relaxați-vă.

en: Take rest break now
ro: Luați o pauză de odihnă acum

en: Wait
ro: Așteaptă

en: Place timers next to each other
ro: Plasează cronometrele unul lângă altul

en: Place micro-break and rest break in one spot
ro: Plasează micropauza și pauza de odihnă în același loc

en: Place rest break and daily limit in one spot
ro: Plasează pauza de odihnă și limita zilnică în același loc

en: Place all timers in one spot
ro: Plasează toate cronometrele în același loc

en: Hide
ro: Ascunde

en: Show
ro: Arată

en: Show only when this timer is first due
ro: Arată numai când cronometrul acesta e primul care expiră

en: Show status window
ro: Arată fereastra de stare

en: The status window stays always on top of other windows
ro: Fereastra de stare stă întotdeauna deasupra celorlalte ferestre

en: Applet enabled
ro: Applet activat

en: Display
ro: Afișare

en: Placement:
ro: Plasament:

en: Cycle time:
ro: Timp ciclic:

note: Layout
en: Micro-break:
ro: Micropauză:

en: Rest break:
ro: Pauză de odihnă:

en: Daily limit:
ro: Limită zilnică:

note: Enabled/Disabled checkbox
en: Enable timer
ro: Activează cronometrul

note: Prelude frame
en: Break prompting
ro: Sugerarea pauzei

en: Prompt before breaking
ro: Sugerează înainte de pauză

en: Maximum number of prompts:
ro: Numărul maxim de sugerări:

en: Show 'Postpone' and 'Skip' button
ro: Arată butoanele „Amână” și „Sari peste”

en: Suspend timer when inactive
ro: Suspendă cronometrul când e inactiv

en: Regard micro-breaks as activity
ro: Tratează micropauzele ca activitate

en: Number of exercises:
ro: Numărul de exerciții:

en: Time before end:
ro: Timp de terminare:

en: Time between breaks:
ro: Timp între pauze:

en: Break duration:
ro: Durata pauzei:

en: Postpone time:
ro: Amânare cu:

en: Orientation
ro: Orientare

en: The orientation of the tray
ro: Orientarea zonei de notificare

en: Assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI)
ro: Vă asistă în prevenirea Repetitive Strain Injury (RSI)

en: _About...
ro: _Despre...

en: _Connect...
ro: _Conectare...

en: _Exercises
ro: _Exerciții

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Quiet
ro: _Silențios

en: _Quit
ro: _Închide

en: _Restbreak
ro: _Pauză de odihnă

en: _Show Log...
ro: _Arată jurnalul...

en: _Statistics
ro: _Statistici

en: Workrave Applet
ro: Applet Workrave

en: About...
ro: Despre...

en: Network connect
ro: Conectare la rețea

en: Enter the host name and port number of a computer
    in the network you wish to connect to.
ro: Introduceți numele gazdei și numărul portului calculatorului
    din rețea la care doriți să vă conectați.

en: Host name:
ro: Numele gazdei:

en: Network log
ro: Jurnal de rețea

en: Enable networking
ro: Activează lucrul cu rețeaua

en: Username:
ro: Nume de utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Allow incoming connections
ro: Permite conexiunile din exterior

en: Server settings
ro: Setări legate de server

en: Server port:
ro: Portul serverului:

en: Reconnect attempts:
ro: Încercări de reconectare:

en: Reconnect interval:
ro: Interval de reconectare:

en: Advanced
ro: Avansat

en: The following list specifies the hosts that Workrave connects to on
    start-up. Click the host name or port number to edit.
ro: Lista următoare specifică gazdele la care Workrave se conectează la pornire.
    Clic pe numele gazdei sau numărul portului pentru a le schimba.

en: Host name
ro: Numele gazdei

en: Hosts
ro: Gazde

en: Backward shoulder stretch
ro: Întindeți umerii în spate

en: Cover your eyes with your palms in such way that you can still open your eyelids. Now open your eyes and look into the darkness of your palms. This exercise gives better relief to your eyes compared to simply closing them.
ro: Acoperiți-vă ochii cu palmele în așa fel încât să puteți să vă puteți mișca pleoapele. Acum deschideți ochii și priviți în întunericul creat de palmele dumneavoastră. Acest exercițiu vă relaxează ochii mai mult decât dacă i-ați ține închiși.

en: Finger stretch
ro: Întindeți-vă degetele

en: Interlace your fingers behind your back. Then turn your elbows gently inward, while straightening your arms. Hold this position for 5 to 15 seconds, and repeat this exercise twice.
ro: Împreunați-vă mâinile la spate cu degetele întrețesute. Apoi întoarceți-vă coatele ușor spre interior în timp ce vă îndreptați mâinile. Mențineți această poziție pentru 5 până la 15 secunde și repetați exercițiul de două ori.

en: Keep one arm horizontally stretched in front of your chest. Push this arm with your other arm towards you until you feel a mild tension in your shoulder. Hold this position briefly, and repeat the exercise for your other arm.
ro: Țineți un braț întins orizontal în fața dumneavoastră. Împingeți acest braț cu celălalt spre dumneavoastră până când simțiți o ușoară tensiune în umăr. Mențineți această poziție pentru scurt timp și repetați exercițiul pentru celălalt braț.

en: Look at the upper left corner of the outside border of your monitor. Follow the border slowly to the upper right corner. Continue to the next corner, until you got around it two times. Then, reverse the exercise.
ro: Priviți la colțul din stânga sus al marginii monitorului. Urmăriți marginea încet către colțul din dreapta sus. Continuați la celălalt colț până când înconjurați monitorul cu privirea de două ori. Apoi repetați exercițiul în direcția inversă.

en: Look for the furthest point you can see behind your monitor. Focus your eyes on the remote point. Then focus on your monitor border. Repeat it. If you can't look very far from your monitor, face another direction with a longer view. Then switch your focus between a distant object and a pen held at the same distance from your eyes as your monitor.
ro: Priviți la cel mai îndepărtat punct pe care-l puteți vedea în spatele monitorului. Fixați privirea pe acel punct de la distanță. Apoi fixați privirea pe marginea monitorului. Repetați. Dacă nu puteți privi departe de monitor, priviți în altă parte ce vă permite o vedere mai depărtată. Fixați privirea pe un obiect aflat la distanță și apoi pe un stilou ținut la aceeași distanță de dumneavoastră ca și monitorul.

en: Look into the darkness
ro: Priviți în întuneric

en: Move the eyes
ro: Mișcați-vă ochii

en: Move the shoulders
ro: Mișcați-vă umerii

en: Move the shoulders up and down
ro: Mișcați-vă umerii în sus și în jos

en: Neck tilt stretch
ro: Înclinați capul pentru întinderea gâtului

en: Put your hands on the armrests of your chair when you are sitting down and press your body up until your arms are straight. Try to move your head even further by lowering your shoulders. Slowly move back into your chair.
ro: Puneți-vă mâinile pe mânerele scaunului dumneavoastră când stați jos și ridicați-vă corpul în mâini până când brațele dumneavoastră sunt drepte. Încercați să vă ridicați capul lăsând în același timp umerii în jos. Reveniți încet înapoi pe scaun.

en: Separate and stretch your fingers until a mild tension is felt, and hold this for 10 seconds. Relax, then bend your fingers at the knuckles, and hold again for 10 seconds. Repeat this exercise once more.
ro: Îndepărtați-vă degetele unul de altul și întindeți-le până când simțiți o tensiune ușoară. Mențineți această poziție a lor pentru 10 secunde. Relaxați-vă, apoi îndoiți-vă degetele spre podul palmei și mențineți această poziție a lor timp de 10 secunde. Repetați exercițiul încă o dată.

en: Shoulder-arm stretch
ro: Întindeți umărul și cotul

en: Spin your right arm slowly round like a plane propeller beside your body. Do this 4 times forwards, 4 times backwards and relax for a few seconds. Repeat with the left arm.
ro: Rotiți brațul drept ca o elice în dreptul corpului. Faceți asta de 4 ori înainte și de 4 ori înapoi după care relaxați-vă pentru câteva secunde. Repetați cu brațul stâng.

en: Start with your head in a comfortable straight position. Then, slowly tilt your head to your right shoulder to gently stretch the muscles on the left side of your neck. Hold this position for 5 seconds. Then, tilt your head to the left side to stretch your other side. Do this twice for each side.
ro: Începeți prin a găsi o poziție confortabilă a capului. Apoi, înclinați capul încet spre umărul drept pentru a întinde ușor mușchii de pe partea stânga a gâtului dumneavoastră. Mențineți poziția pentru 5 secunde. Apoi, înclinați ușor capul spre umărul stâng pentru a întinde cealaltă parte. Faceți acest lucru de două ori pentru fiecare parte.

en: Train focusing the eyes
ro: Exersați privitul într-un punct fix

en: Turn your head
ro: Întoarceți capul

en: Turn your head left and keep it there for 2 seconds. Then turn your head right and keep it there for 2 seconds.
ro: Întoarceți-vă capul spre stânga și țineți-l așa 2 secunde. Apoi întoarceți-vă capul spre dreapta și țineți-l așa 2 secunde.

en: Exercises player
ro: Program de redare a exercițiilor

en: Previous exercise
ro: Exercițiul precedent

en: Next exercise
ro: Următorul exercițiu

en: Pause exercises
ro: Pune exercițiile pe pauză

en: End exercises
ro: Încheie exercițiile

en: Resume
ro: Continuă

en: Pause
ro: Pauză

en: Resume exercises
ro: Reia exercițiile

en: Browse history
ro: Răsfoiește istoricul

en: Date:
ro: Data:

en: Breaks
ro: Pauze

en: Break prompts
ro: Sugestii de pauză

en: The number of times you were prompted to break, excluding repeated prompts for the same break
ro: De câte ori vi s-a sugerat o pauză, cu excepția sugestiilor repetate pentru aceeași pauză

en: Repeated prompts
ro: Sugestii repetate

en: The number of times you were repeatedly prompted to break
ro: De câte ori vi s-a sugerat repetate să luați o pauză

en: Prompted breaks taken
ro: Pauze sugerate care au fost luate

en: The number of times you took a break when being prompted
ro: De câte ori ați luat o pauză când vi s-a sugerat

en: Natural breaks taken
ro: Pauze naturale luate

en: The number of times you took a break without being prompted
ro: De câte ori ați luat o pauză fără a vi se sugera

en: Breaks skipped
ro: Pauze peste care s-a sărit

en: The number of breaks you skipped
ro: Peste câte pauze ați sărit

en: Breaks postponed
ro: Pauze amânate

en: The number of breaks you postponed
ro: Numărul de pauze amânate

en: Overdue time
ro: Timp de amânare

en: The total time this break was overdue
ro: Timpul total consumat de amânări

en: Daily usage
ro: Uz zilnic

en: The total computer usage
ro: Totalul folosirii calculatorului

en: Activity
ro: Activitate

en: Mouse usage:
ro: Folosirea mausului:

en: The total time you were using the mouse
ro: Timpul total în care ați folosit mausul

en: Mouse movement:
ro: Mișcarea mausului:

en: The total on-screen mouse movement
ro: Totalul mișcării pe ecran a mausului

en: Effective mouse movement:
ro: Mișcarea efectivă a mausului:

en: The total mouse movement you would have had if you moved your mouse in straight lines between clicks
ro: Numărul total de mișcări de maus pe care le-ați fi făcut dacă ați fi mișcat mausul în linii drepte între clicuri

en: Mouse button clicks:
ro: Clicuri de butoane ale mausului:

en: The total number of mouse button clicks
ro: Numărul total de clicuri de butoane ale mausului

en: Keystrokes:
ro: Taste apăsate:

en: The total number of keys pressed
ro: Numărul total de taste apăsate

en: %s, from %s to %s
ro: %s, de la %s la %s

en: Break in
ro: Pauză în

en: Disappears in
ro: Dispare în

en: Silent in
ro: Silențiozitate în
